Amazon FBA ile Online Satışa Başlamak

,

İlk iki sayıdaki yazılarımda Amazon’da satışa başlamak konusunda ihtiyaç duyacağınız temel bilgileri sizlerle paylaşmıştım. Birleşik Krallık’ta internetten satış yapmak istediğinizde satış kanalınız elbetteki Amazon ile sınırlı değil. eBay, ETSY gibi pazaryerleri, kendi web siteniz, Instagram ve Facebook gibi sosyal ağları da ürünlerinizi online olarak satmak için kullanabilirsiniz.


Amazon’u önceliğe almamın en önemli sebebi Amazon’un her satıcı için eşit fırsatları sunuyor olması. Eşit fırsatlar ifadesinde anlatmak istediğim şu; İngiltere’de doğmadıysanız, bu ülkede uzun süre yaşamadıysanız doğal olarak ülke insanın kültürü, satın alma alışkanlıkları, satın alma kararlarını etkileyen unsurlar gibi bir çok önemli bilgiye yabancısınız demektir. İngilizceyi çok iyi konuşsanız bile bu ülkedeki kültüre hakim değilseniz, dijital pazarlama konusunda etkin olmanız zor olacaktır.

Kendi web siteniz ve sosyal medya hesaplarınız ile satış yapabilmek için bir markanız olması gerektir. Marka’dan kastım bir firma ismi ve logo değil, insanların sizi tercih etmelerini sağlayacak bir marka dili, içerik ve iletişim stratejiniz olmalı. Eğer bu söylediklerimle ilgili profesyonel birikiminiz yoksa tüm bunları sizin adınıza bir ajansın veya danışmanın yapması gerekir. Bu da bir yatırım maliyeti anlamına gelir.

Web sitenizi oluşturmak, bu sitenin Google reklamlarını yönetmek, sitenizin organik arama sonuçlarında üst sıralarda yer alması için SEO çalışması yaptırmak... Bunların hepsi için maddi kaynağınız olmalı ve henüz satış yapmadan önce bu masrafları yapmalısınız.

Tek başına pazarlama ve reklam için kaynak ayırmak sizin için yeterli olmayacaktır. Eğer online satışı hobi olarak yapmayı düşünmüyorsanız, her ay yapacağınız satışlarla bir hacim oluşturmalısınız. Bu hacmi oluşturmak için ihtiyaç duyacağınız stoğu, ürün stoğunuzu depolamak için gerekli depo maliyetini, depo yönetimi ve ürünlerin satış sonrası müşterilere gönderilmesi için gerekli insan kaynağı maliyetini de göz önünde bulundurduğunuzda, ürünlerinizi satılabilir aşamaya getirene kadar yapmanız gereken yatırımın ne kadar yüksek olacağını tahmin etmeniz hiç de zor olmayacaktır.

Amazon FBA satış modeliyle tüm bu zorlukları yenmeniz ve yukarıda bahsettiğim maliyetleri sıfıra indirmeniz mümkün. Nasıl mı? Gelin biraz bu konuyu açalım;

Eğer bireysel olarak bir Amazon Prime üyeliğiniz varsa ve Amazon’dan çok sık olmasa bile yılda birkaç defa alışveriş yapıyorsanız, birçok üründe satın alma kararınızı satın aldığınız ürünün markasına göre değil Amazon’un sizin üzerinizde oluşturduğu etkiye göre aldığınızı farketmişsinizdir.

Amazon’da aradığınız ürünün kolayca karşınıza çıkması, ürün hakkında detaylı bilgilerin olması, kapsamlı resimlerle ürünü inceleyebilmeniz, ürünün alternatif ürünlerle karşılaştırması ve kullanıcı yorumları Amazon’un sizin üzerinizde bir etki oluşmasını sağlar ve satın alma kararınızı kolaylaştırır.

Tüm bunlardan da önemlisi; Amazon Prime müşterisi olarak satın aldığınız üründen vazgeçmeniz veya sorun yaşamanız durumunda, herhangi bir sorgulamayla karşılaşmadan ürünü iade edebilmeniz. Tüm bu anlattıklarım Amazon kullanıcılarının Amazon’dan aldıkları ürünlerde satın aldıkları markadan da önce Amazon’a güvenmeleri anlamına geliyor.

Amazon’un kullanıcıları üzerinde oluşturduğu bu güven, yeni ve küçük işletmeler için bir fırsat anlamına geliyor. Elbette Amazon’da satışa başladığınız anda ürünlerinizin satmaya başlaması, olumlu yorumlar alması ve rakip ürünler arasına girmesi için bir zamana ihtiyaç duyacaksınız. Ama bu süreçte depo ve insan kaynağı yatırımı yapmanız gerekmeyecek. Dijital pazarlama maliyetleriyle karşılaşmayacaksınız. Google reklamları yerine Amazon reklamları ile ürünlerinizi satmaya çalışacaksınız.

Amazon, ülkeyi ve pazarı tanımamak konusunda dezavantajları da yenmeniz için büyük bir fırsat. Bir Amazon satıcısı olarak sizi ilgilendiren tek şey, satacağınız ürünün Amazon’da satış potansiyelini tespit etmek ve o ürünü satan mevcut satıcıların doğrularını ve yanlışlarını analiz edip, ürününüzü Amazon’da satışa sunmak.

Amazon’da satmayı düşündüğünüz ürünler için analiz yapabileceğiniz teknik araçlardan birine http://bit.ly/amazonanaliz adresinden ulaşabilirsiniz. Bu aracı kolayca kullanarak Amazon’da gördüğünüz herhangi bir ürünün aylık satış adedini öğrenebilirsiniz. Bu sayede ürünün satmak için doğru bir ürün olmadığını ve satmaya karar verdiğinizde kaç adet ürünü tedarikçiden alıp Amazon’a göndermeniz gerektiğine karar verebileceksiniz.

Satmaya karar verdiğiniz ürünü tedarik ettikten sonra Amazon depolarından birine toplu olarak gönderebilirsiniz. Ürünler Amazon deposuna girdikten sonra satışa hazır hale gelecek ve siparişlerin paketlenip müşteriye ulaştırılması ile siz uğraşmayacaksınız. Yapmanız gereken tek şey Amazon satıcı ekranınızdan reklamlarınızı, ürünlere gelen soruları ve stoğunuzu yönetmek.

Amazon’da satacağınız ürüne benzer ürünler muhtemelen sizden önce başka satıcılar tarafından satılmaktadır. Daha önce belirttiğim gibi Amazon kullanıcılarının karşısına çıkabilmeniz, yani kullanıcıların yaptığı aramalarda üst sırada olmanız için Amazon reklamlarına ihtiyacınız olacak. Amazon içerisinde yapacağınız reklamlar ile ürün sayfanıza trafik sağlayabilirsiniz. Bu noktada size önemli bir tavsiyem olacak; ürününüz yeni olduğu için hiç bir müşteri yorumu sayfanızda olmayacak. Ürününüz ne kadar kaliteli olursa olsun, ürün sayfasında pozitif yorum olmaması, müşterilerin satınalma kararı vermelerini zorlaştıracaktır. Yapmanız gereken ürün fiyatını başlangıçta rakiplerinden düşük tutmak ve düşük fiyatla satışı kolaylaştırmaktır.

Ürünleriniz satmaya başladıkça, Amazon algoritmik olarak arama sonuçlarında ürününüzü yukarı doğru taşır. Satın alan müşteriler üründen memnun kalıp yorum yazdıkça, ürünlerinizi inceleyen müşteriler satın alma kararını çok daha kolay verir. Yeni satmaya başlayacağınız üründe uygulamanız gereken strateji; bütçenize uygun aktif reklam kampanyası, düşük fiyatlama, satışlar ve ürüne gelen yorumlar arttıkça küçük kademeler halinde fiyatı yukarı çekmek olacaktır.

Tüm bu reklam ve satış sürecinde dikkat etmeniz gereken önemli bir konu da şu; ürün stoğunuz azaldıkça yeni ürünleri Amazon deposuna göndermeniz ve stoğunuzu hiçbir zaman sıfıra düşürmemeye çalışmaktır. Eğer ürünlerinizi Türkiye’den veya başka bir ülkeden ithal ediyorsanız; tedarikçiden sipariş, nakliye ve Amazon deposuna göndermek yani tedarik zincirini iyi yönetmeye dikkat etmelisiniz.

Bir sonraki yazımızda bugüne kadar bahsettiğim konular hakkında biraz daha detaylı inceleme ve ipuçları paylaşacağım. O güne kadar Muratbuyurgan.com adresinden ve sosyal medya hesaplarımdan Amazon FBA satıcılığı deneyimlerimi takip edebilir, sorularınız varsa bana iletebilirsiniz.


Bu yazı ilk olarak Turkish British dergisi Ocak/Şubat 2020 sayısında yayınlanmıştır. TBMAG dergisinde yayınlanan yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

E-ticaret Blog


Eticaret, Eihracat, Online Satış, Amazon’da, eBay’de, ETSY’de satış yapmak için bilgiler, ipuçları, haberler, istatistikler ve makaleleri e-ticat blogumuzda bulabilirsiniz.