Amazon’da Ne Satabilirim? Ürünlerim Amazon’da Satar mı?

Aralık, 2019

Amazon’da Ne Satabilirim?

Derginin ilk sayısındaki yazımı okuyanlar hatırlayacaktır. Birleşik Krallık’ta e-ticarete başlamak konusunda bazı temel bilgileri paylaşmıştım. Bu sayıda ise bana en çok sorulan Amazon’da satış konusunda bazı bilgiler paylaşacağım.


2017 yılında İngiltere’ye taşındıktan bir yıl sonra Ebay’de satış yapmaya başladım. Amazon’da satışa başlamak, özellikle FBA dediğimiz modelle başlamak için biraz daha donanımlı olmam gerekiyordu. Uzun bir okuma, öğrenme ve tecrübeli Amazon satıcıları ile sohbetler sonrası 2019 yılında Amazon FBA satışlarına başladım.

Fulfilment by Amazon (FBA), satılan ürünlerin tüm işlemlerinin Amazon çalışanları tarafından Amazon depolarından yapılması anlamına geliyor. Bir deponuz olmadan, ürünleri müşterilere göndermek için kendiniz uğraşmadan satış yapabileceğiniz bir model.

Doğru ürünler seçerek doğru bir şekilde yönetildiğinde çok büyük bir iş fırsatı olan Amazon FBA ile satış için başlangıç noktası doğru bir ürün bulmaktır. Amazon’dan alışveriş yapıyorsanız bir alıcı olarak şunlara dikkat ediyorsunuzdur; ürünlerin fiyatı, fotoğrafları, ürüne yazılan yorumlar ve teslim süresi. Bir alıcı olarak Amazon tecrübenizin yanı sıra, satıcı gözüyle de ürünleri incelemeye başlamalısınız.

Amazon FBA satış modelindeki maliyetlerinizin neler olacağını hesapladığınız zaman, doğru ürün ifadesinden neyi kastettiğimi anlayabileceksiniz.

Amazon FBA Satışının Maliyeti Nedir?

Amazon’da bir satıcı hesabı açtığınızda her ay VAT dahil £30 ödersiniz. Amazon, sattığınız her üründen bir komisyon alır (referral fee). Ürün kategorisine göre değişmekle birlikte bu oranı %15 olarak düşünebilirsiniz.

Satacağınız ürünleri Amazon deposuna göndermeniz sonrası, ürünler Amazon deposunda yer aldığı için belirli dönemlerde size fatura edilecek şekilde bir depolama ücreti (storage fee) ödersiniz. Bu ücret günlük olarak hesaplanır.

Satılan ürünün hazırlanıp müşteriye gönderilmesi için ayrı bir ücret ödeyeceksiniz (fulfilment). Ürünü kendi deponuzdan veya evinizden satmak istediğinizde, maliyetiniz ve harcayacağınız zaman muhtemelen çok daha fazla olacaktır. Small Parcel olarak adlandırılan küçük paketlerin Royal Mail sadece gönderim maliyeti £2.90’dır. Amazon neredeyse aynı ücreti alarak ürünü hazırlama, gönderme ve iade olması durumunda geri alma işlemini sizin için yapar.

Amazon’da ne satabilirim?

Eğer kendinize ait bir ürününüz yoksa, satacağınız ürüne karar vermek için Amazon’da satılan ürünlerin analizlerine bakarak bir seçim yapabilirsiniz. Storage ve fulfilment için ödenecek ücretler ürünün hacmi ve ağırlığı ile orantılıdır. Bu sebeple satacağınız ürüne karar verirken ürünün nakliye ve depolama masraflarını da göz önünde bulundurmalısınız.

Maliyetleriniz Amazon’un giderleri ile sınırlı olmayacaktır. Ürünü satın almak, ithal etmek ve Amazon deposuna göndermek için de maliyetleriniz olacak. £15-20 satış fiyatı olan bir ürün için bu maliyetler ürün maliyetlerine yakın olacaktır. Bu sebeple ürün hacmi ve ağırlığını gözardı etmemenizi tavsiye ederim.

Satacağınız ürünü seçerken Amazon’daki rekabet düzeyini incelemeli, maliyetleri hesaplamanız sonrası size bırakacağı karın ne olduğuna bakmalısınız. Ürünü satmak için yapacağınız reklam harcamaları da bir maliyet kalemi olarak hesaplanmalıdır.

Satmayı düşündüğünüz ürünü Amazon’da satış adetlerinin yanı sıra, tüm bu maliyetleri analiz ettikten sonra satacağınız ürüne karar verebilirsiniz.

Bu ürün Amazon’da satar mı?

Türkiye’de üretim yapan veya Türkiye’den ürün tedarik eden, Amazon satıcılığı konusunda danışmanlık verdiğim müşterilerimin bana en fazla danıştığı, en fazla sorduğu soru bu. Eğer üreticiyseniz veya satacağınız ürünü tedarik edeceğiniz yeri belirlediyseniz, analizlerinizi bu ürünlere göre yapmalısınız. Karlı gördüğünüz ürünlerle satışa başlar, riskli ürünleri ikinci plana bırakırsanız, başarı ihtimaliniz ve karlılık oranınız artacaktır. Satışa başlamadan önce, İngiltere’ye ithal edeceğiniz ürünlerin ortalama satış adetlerini doğru tespit ederseniz, yukarıda bahsettiğim maliyetleri en az seviyeye çekebilirsiniz.

Amazon’da satılan ürünler ile ilgili analiz nasıl yapabilirim?

Amazon’da satılan ürünlerin satış adetlerini görebileceğiniz, Amazon’a ödeyeceğiniz ücretleri analiz edebileceğiniz ücretli teknik araçlar internette bulup satın alabilirsiniz. Veya bu konuda tecrübeli bir Amazon danışmanı ile çalışarak hizmet alabilirsiniz.

Amazon’da satacak ürünleri nereden bulabilirim?

Bu sorunun temelde iki cevabı var. İngiltere’de bir tedarikçiden temin edebilir veya ürünü başka bir ülkeden ithal edebilirsiniz. Her iki yöntemin kendine göre avantajları ve dezavantajları var. Türkiye’den tanıdığınız, güvendiğiniz, vadeli alım yapabileceğiniz bir üretici veya tedarikçi ile çalışabilirseniz işiniz çok kolaylaşıyor. Ben bu şekilde çalışıyorum. Birkaç tedarikçiden aldığım ürünleri Amazon’da satıyorum. Tanıştığım her tedarikçi ile çalışmam mümkün olamayacağı için, Amazon’da ürünlerinin satılmasını isteyen Türkiye’deki tedarikçileri İngiltere’de satış yapmak isteyenlerle bir araya getiriyorum.

Satacağınız ürünleri Çin’den, Alibaba’dan bulacağınız tedarikçilerden de temin edebilirsiniz. Alibaba’da ürün bulmak, üreticilerle iletişime geçmek, numune taleplerinde bulmak ve pazarlık yapmak gibi süreçler sonrası ürünlerinizi Çin’den İngiltere’ye ithal edip satabilirsiniz.


Bu yazı ilk olarak Turkish British dergisi Aralık 2019 sayısında yayınlanmıştır. TBMAG dergisinde yayınlanan yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

E-ticaret Blog


Eticaret, Eihracat, Online Satış, Amazon’da, eBay’de, ETSY’de satış yapmak için bilgiler, ipuçları, haberler, istatistikler ve makaleleri e-ticat blogumuzda bulabilirsiniz.